Atrakcje

Rezerwuj

Atrakcje

Warto zwiedzić

Miłków sam w sobie jest ciekawym miejscem, naprzeciw naszego hotelu mieści się Kościół św. Jadwigi (obiekt sakralny najprawdopodobniej z okresu XVI w.). We wnętrzu znajduje się późnogotycka rzeźba wykonana z drewna, przedstawiająca Matkę Boską Bolesną (XV w.) oraz figurka Chrystusa Frasobliwego (z XIX wieku).

Ponadto jest masa atrakcji w bliskiej okolicy Miłkowa:

- Chata do Góry Nogami
- Muzeum Sportu i Turystyki
- Muzeum zabawek
- Kościół Wang
- Kapliczka św. Anny na Grabowcu
- Karkonoskie Tajemnice
- Dziki Wodospad w Karpaczu, Kamieńczych w Szklarskiej Porębie

Chata Na Głowie

W Miłkowie wszystko stoi na głowie! No, może nie wszystko, tylko jeden domek, a w nim stoły, krzesła, łóżka, lodówka, a nawet toaleta...

W Miłkowie, niedaleko szosy prowadzącej z Jeleniej Góry do Karpacza stoi wyjątkowy obiekt. A żeby było śmieszniej stoi on do góry nogami. Ta wyjątkowa w skali regionu i całego południa Polski atrakcja, to Chata Na Głowie, czyli domek z pozoru wyglądający normalnie, lecz obrócony dachem do dołu. Zwiedzanie go to niesamowita przygoda dla dużych i małych.

Jak nietrudno się domyślić, wnętrze domu, czyli jego wszystkie meble, sprzęty, przedmioty codziennego użytku i dodatki są także odwrócone o 180 stopni. Aby natomiast wejść do budynku, należy przekroczyć progi okna szczytowego i rozpocząć swój, co najmniej dziwny, spacer po suficie. Wszystko jest odwrócone, a prawa grawitacji jakby nie działały, co sprawia niesamowite wrażenie i nierzadko powoduje zawroty głowy i trudności z utrzymaniem równowagi.

Muzeum Sportu i Rekreacji

Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu gromadzi eksponaty, dokumenty i wszelkie pamiątki związane z rozwojem sportu, turystyki i ochrony przyrody.

Muzeum to powstało na początku lat siedemdziesiątych w Karpaczu. Eksponaty znajdujące się w tym budynku pochodzą od osób prywatnych, z darów i przekazów, a także depozytów innych, lokalnych muzeów. Będąc w Karkonoszach warto odwiedzić to miejsce, choćby po to aby zobaczyć jak wyglądały narty od XIX do XX wieku.

W tym Muzeum znajdziemy również sanie rogate, sanki wypoczynkowo - wyścigowe, unikalny bobslej z przełomu XIX/XX wieku, skeletony, skiboby oraz wiele innych. Odwiedzając to miejsce trzeba pamiętać, że za każdą rzeczą kryję się jakaś historia. 

Godziny otwarcia: wtorek-niedziela w godzinach 9.00 - 17.00 (poniedziałki - nieczynne)

Muzeum zabawek

MIEJSCE MUZEUM ZABAWEK W KARPACZU

Jest w Karpaczu takie miejsce, gdzie dorośli powracają wspomnieniami w świat dzieciństwa, a dzieci mogą ujrzeć świat zaklęty w miniaturze. Tym miejscem jest Miejskie Muzeum Zabawek, stworzone w 1995 roku z kolekcji Henryka Tomaszewskiego – słynnego mima i założyciela Teatru Pantomimy Wrocławskiej.

Kolekcja ukazuje przekrój zabawkarstwa obejmujący około 300 lat, od XVIII – wiecznych figurek szopkowych, poprzez porcelanowe lalki z XIX w, aż po zabawki typowe dla XX wieku.

Zbiory pochodzą z rożnych stron świata m.in. z Japonii, Australii, Meksyku, Rosji, Niemiec.

Eksponaty pokazane są w gablotach zaprojektowanych i malowanych przez znanego krakowskiego scenografa – Kazimierz Wiśniaka. W Muzeum prezentowane są również wystawy czasowe związane z tematyką zabawki i dziecka.

Godziny otwarcia:

  • wtorek – piątek: 9:00 – 16:30
  • sobota – niedziela: 10:00 – 17:30
  • Muzeum nieczynne dla zwiedzających: w każdy poniedziałek oraz 1.I, 6.I, Wielkanocna Niedziela, Boże Ciało, 1.XI, 11.XI, 25.XII

Kościół Wang

Unikatowy zabytek skandynawskiej architektury sakralnej z XII w.

Średniowieczna drewniana Świątynia Wang stanowi największą atrakcję Karpacza. Położona jest w Karpaczu Górnym na wys. 885 m n.p.m. Została zbudowana w XII wieku w miejscowości Vang w południowej Norwegii w początkowym okresie chrystianizacji Skandynawii, a jego architektura łączy elementy sztuki romańskiej z ludową nordycką. Świątynia wykonana jest z sosny norweskiej, która nasycona żywicą, wykazuje niezwykłą trwałość.

Dzięki staraniom hrabiny Fryderyki von Reden z Bukowca, kościół został przeniesiony w Karkonosze. Uroczyste poświęcenie odbyło się 28 lipca 1844. Pierwotnie budowla nie posiadała granitowej dzwonnicy, której zadaniem jest chronić świątynię przed silnymi porywami górskiego wiatru. Obok kościółka znajduje się plebania parafii ewangelicko-augsburskiej, cmentarz przykościelny i epitafium hrabiny Fryderyki von Reden.

Godziny zwiedzania:

  • Od 9.00 do 18.00 - (15 kwietnia - 31.października) 
  • Od 9.00 do 17.00 - (1 listopada - 14 kwietnia)
  • W niedziele i święta o godz. 10.00 odprawia się nabożeństwa. Udział w nich gości z poza kościoła ewangelickiego jest mile widziany. Po rozpoczęciu nabożeństwa niestety spóźnionych osób nie wpuszcza się - trzeba poczekać na rozpoczęcie zwiedzania. Rozpoczyna się ono zazwyczaj po godz. 11.30.

Karkonoskie Tajemnice

Historie i legendy związane z Karkonoszami

Karkonoskie Tajemnice są nową atrakcją na terenie Karpacza. Obiekt zbudowany został w miejscu odkrycia wiekowego kostura Ducha Gór.

W Karkonoskich Tajemnicach, położonych u podnóża Śnieżki, każdy Odwiedzający ma okazję poznać historie i legendy związane z Karkonoszami.

W Karkonoskich Tajemnicach, poza lekcją historii oraz techniki Odwiedzający otrzymają prawdziwą lekcję życia w górach rządzonych przez czary i niezbadane zjawiska przyrody.

 

Godziny otwarcia: codziennie 10:00-18:00.

Wycieczki piesze

Aktywnie

Same Karkonosze to skarbnica licznych szlaków turystycznych. Bezpośrednio od Pałacyku Karkonosze niebieskim szlakiem możemy dotrzeć do kapliczki Św. Anny na Grabowcu (jakieś 3km spacerkiem).

W czasie pobytu możemy zdobyć szczyt Karkonoszy Śnieżkę: szlakiem niebieskim (najdłuższym, ale najłagodniejszym) prowadzącym przez Samotnię i kocioł Małego Stawu, żółtym szlakiem leśną trasą biegnącą wzdłuż rzeki Łomniczki aż do Schroniska nad Łomniczką(obecnie nieczynnego), czarnym szlakiem najtrudniejszym przez czeskie schronisko Jelenka.

Albo dla bardziej leniwych :-) można skorzytać z wyciągu na Kopę (w 7 minut zaoszczędzamy sobie jakieś 2h marszu) lub od Pecu pod Śnieżką wsiąść w gondolę i wyjechać na sam szczyt Śnieżki.

Góry i pagórki

Szczyty w Karkonoszach

Będąc w Karkonoszach warto zdobyć również takie szczyty jak:

- Szrenica (1362m)

- Wielki Szyszak (1509m)

- Czarna Kopa (140m)


Atrakcji starczy na miesiąc zwiedzania i jeden dzień dłużej :-)